اطلاعاتی پیرامون باشگاه فرهنگی ورزشی گل‌گهر سیرجان

معرفی و تاریخچه باشگاه

توجه‌‌ی اصولی به حوزه‌ی مهم ورزش در شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، به قدمتِ تاریخ تاسیس این شرکت بزرگ است. براي اولين بار در سال 1366 جمعی از کارکنانِ شرکت گل‌گهر با ذوق و علاقه‌ی خود تيم فوتبال كارگري گل‌‌گهر را برای حضور در مسابقات شهرستان تشکیل دادند. به‌این ترتیب و با تشکیل این تیم، فعالیت ورزشی به صورت رسمی در این شرکت کلید خورد. در ادامه و به تدریج علاوه بر فوتبال، تيم‌هاي واليبال، كشتي، بسکتبال، كاراته و ... نیز يكي پس از ديگري شكل گرفتند كه فعالیت‌های‌ هر یک از این رشته‌ها، تحت نظارت واحدي تازه تاسیس (امور ورزش) سامان‌دهی شد.

پس از آن با توجه به ظرفیت بالای شهرستان سیرجان در ورزش و هم‌چنین با روند توسعه‌‌ی ورزش كارگري، در سال 1376 باشگاه فرهنگی ورزشی گل‌گهر سیرجان با مجوز شماره 4448 اداره كل ورزش و جوانان استان کرمان (اداره كل تربیت‌بدنی سابق) ثبت و فعاليت آن به‌ طور رسمي آغاز شد.

با آغاز فعالیت رسمی باشگاه گل‌گهر، توجه به حوزه‌های ورزش کارگری، حرفه‌ای، قهرمانی و ورزش همگانی، هم‌چنین حوزه‌ی فرهنگی در بستری حرفه‌ای‌تر و اصولی‌تر، ادامه پیدا کرد. از سویی هم‌زمان با افزایش فعالیت‌های ورزشی، نیاز به ایجاد، توسعه و تجهیز زیرساخت‌های ورزشی احساس می‌شد و به همین دلیل در طول بیش از 20 سال از شکل‌گیریِ فعالیت‌های این باشگاه و با استراتژی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، سیاست ایجاد و توسعه زیرساخت‌های ورزشی به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت.

اما پس از صعود تیم فوتبال گل‌گهر به لیگ برتر و به پیروی از قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا و فدراسیون فوتبال ایران، این باشگاه از سال 1397 تحت عنوانِ (شرکت فرهنگی ورزشیِ مجتمع گل‌گهر سیرجان) فعالیت‌های خود را در عرصه ورزش و باشگاه‌داری ادامه می‌دهد.


استراتژی جدید شرکت فرهنگی ورزشیِ مجتمع گل‌گهر سیرجان

سرمایه‌گذاریِ شرکت صنعتی و معدنیِ گل‌گهر در راستای توسعه‌ی ورزش حرفه‌ای در سیرجان که نقطه‌ی اوجِ آن در صعود و حضور تیم فوتبال گل‌گهر در لیگ‌برتر فوتبال ایران و هم‌چنین ارتقای چشمگیر زیرساخت‌های ورزشی در سیرجان بوده، علاوه بر تقویت ارتباط جامعه‌ محلی با گل‌گهر، سبب شد تا سیرجان تبدیل به یکی از قطب‌های فعال ورزشیِ کشور شود. اما باشگاه گل‌گهر در چشم‌انداز جدید خود با هدف پشتوانه‌سازی و حضور فعال در چرخه شناسایی، پرورش و شکوفا ساختن استعدادهای ورزشی، اقدام به راه‌اندازی آکادمی قهرمانی با رویکردی جدید، متفاوت و حرفه‌ای کرده است. از جمله آکادمی‌های فوتبال، دو و میدانی، بسکتبال، والیبال، وزنه‌برداری و کشتی که قرار است به‌ صورت ساختارمند و با برخورداری از تجربیات علمی و عملیِ مربیان برجسته‌ی‌ کشوری، ایفاگر تحولی نو در عرصه ورزش کشور باشند. در واقع با توجه به سهمِ اندک منطقه‌ی جنوب‌شرق کشور در سبد مدال‌آوریِ کاروان‌های ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی و المپیک، مجموعه گل‌گهر سعی خواهد کرد برای تقویت ورزش حرفه‌ای جنوب‌شرق کشور، با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فنی و ساختاری، برنامه‌ریزی جدی‌تری داشته باشد تا نسل جدید و پرافتخاری از قهرمانان ایران در رشته‌های دارای ظرفیت، پرورش یابند و برای ایران اسلامی افتخارآفرینی کنند.