باشگاه فرهنگی ورزشی گل گهر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

پيشينه ورزش در شركت معدني و صنعتي گل گهر

براي اولين بار در سال 1366 با تشكيل تيم فوتبال كارگري و حضور در مسابقات شهرستان، ورزش در شركت معدني و صنعتي گل‌گهر كليد خورد، به دنبال آن با نظر مدير عامل وقت شركت اكثر ورزشكاران تيم‌هاي مختلف شهرستان به عنوان نيروي كار جذب شركت گل‌گهر شدند. بدين ترتيب پس از فوتبال تيم‌هاي واليبال، كشتي، كاراته و غيره، يكي پس از ديگري و به تدريج شكل گرفتند كه امور آنها در واحدي  به نام «امور ورزش» پيگيري مي‌شد.

تاسيس باشگاه فرهنگي ورزشي گل گهر

با توجه به پتانسيل خوب ورزش شهرستان و با رشد ورزش كارگري ضرورت تاسيس باشگاه فرهنگي ورزشي گل‌گهر به منظور سازماندهي تيم‌هاي ورزشي احساس شد و بالاخره در سال 1376 با صدور مجوز از سوي اداره كل تربيت‌بدني استان (اداره كل ورزش و جوانان)  فعاليت رسمي باشگاه فرهنگي ورزشي گل‌گهر سيرجان آغاز گرديد.

ورزش كارگري در باشگاه گل گهر

توجه و اهميت به ورزش كارگري كه افزايش سطح سلامت جسمي و رواني كاركنان و خانواده آنان را در پي دارد همواره مد‌نظر باشگاه گل‌گهر بوده است تا جايي‌كه ارائه خدمات ورزشي به كاركنان شركت و خانواده آنها از اولويت‌هاي كاري و اهداف اين باشگاه است. تشكيل تيم‌هاي كارگري و اعزام به مسابقات مختلف كارگري (تهيه و توليد، ايميدرو، كارگري استان و كشور)، برگزاري مسابقات داخلي، برپايي كلاس‌هاي آموزشي – تمريني  از اين قبيل اقدامات باشگاه در رابطه با ورزش كارگري است.

ورزش همگاني در باشگاه گل گهر

يكي از اهداف باشگاه گل‌گهر توسعه ورزش‌ همگاني به منظور افزايش ميزان رضايتمندي شهروندان، ايجاد ارتباط برون سازماني موثر، بسط فرهنگ ورزش و ارتقاء دانش آن در سطح شهرستان و استان مي باشد. اين باشگاه سعي دارد با پرداختن به ورزش‌هاي همگاني سهمي هرچند ناچيز در  تحقق جامعه‌اي سرشار از  نشاط، سلامت و بالندگي داشته ‌باشد. از اين رو با نظر موافق مهندس جلال‌مآب مدير عامل محترم شركت، اين مهم از سال 1388 تاكنون  بيش از پيش مورد توجه قرار گرفت تا جايي كه در حال حاضر رشته‌هاي پياده‌روي، دوچرخه‌سواري و ورزش صبحگاهي تحت حمايت اين باشگاه قرار دارند و همچنين برگزاري و اهداء جوايز همايش‌هاي مختلف ( پياده‌روي، دوچرخه‌سواي، مهتاب‌نوردي و... ) در سطح شهرستان توسط اين باشگاه صورت گرفته و مي‌گيرد. در كنار آن، مساعدت مالي و انتقال تجربيات فني به هيات‌هاي شهرستان و استان از ديگر برنامه‌هاي باشگاه در اين راستا مي‌باشد.

ورزش حرفه اي در باشگاه گل گهر

باشگاه گل‌گهر دستي بر آتش ورزش حرفه‌اي دارد و در اين راه فراز و نشيب‌هاي بسياري را تجربه كرده است.  باشگاه گل‌گهر در طول حيات خود، تيمداري در رشته‌هاي بسكتبال، واليبال، فوتبال، كشتي و تير وكمان را تجربه كرده است. در سال 1379 تيم بسكتبال گل گهر براي اولين بار به ليگ برتر كشور راه پيدا كرد كه در پايان همان فصل اين تيم مجدداً به ليگ دسته اول سقوط كرد. در سال 84 تيم واليبال براي اولين بار در تاريخ ورزش استان به ليگ برتر راه پيدا كرد و بسكتبال نيز براي بار دوم ليگ برتري شد. تيم فوتبال گل‌گهر هم پس از كسب عنوان قهرماني استان به ليگ زير گروه (دسته 3 كشور) صعود كرد. سال‌هاي 84 و 85 نقطه عطفي در تاريخ فعاليت‌هاي حرفه‌اي باشگاه گل‌گهر بود چرا كه تيم‌هاي واليبال، بسكتبال، كشتي، تيراندازي با كمان و فوتبال نتايج خيره‌كننده‌اي در سطح كشور به‌دست آوردند تا جايي كه تيم واليبال با كسب مقام نايب قهرماني در ليگ برتر كشور و رقابت‌هاي آسياي مركزي، همه نگاه‌ها را متوجه سيرجان و شركت معدني و صنعتي گل‌گهر نمود. تيم تير وكمان مقام سوم كشور و كشتي نيز جايگاه چهارم ليگ برتر كشور را به‌دست آورد. تيم فوتبال اين باشگاه هم با تكيه بر بازيكنان و كادر فني بومي پله‌هاي ترقي را يكي پس از ديگري پيمود به طوري كه ظرف مدت 3 سال از ليگ استان تا ليگ دسته اول كشور را بدون درجا زدن طي كرد و در سال 1386 براي اولين بار در مسابقات ليگ دسته اول حضور يافت. در حال حاضر اين باشگاه در دو رشته فوتبال و واليبال در ليگ دسته اول كشور مشغول به فعاليت مي‌باشد.

رويكرد فرهنگي در باشگاه گل گهر

بر اساس منويات مقام عظماي ولايت، مقوله فرهنگ در جامعه اسلامي و انقلابي ما بسيار حائز اهميت مي‌باشد، باشگاه فرهنگي ورزشي گل‌گهر نيز در راس برنامه‌هايش توجه ويژه به بعد فرهنگ در حوزه ورزش دارد. از جمله اين برنامه‌ها مي‌توان به برپائي مراسم و فرائض ديني، اعياد و عزاداري، شركت در نماز جمعه و راهپيمائيها، تشكيل كلاسهاي آموزش مسائل ديني و احكام براي ورزشكاران نوجوان و جوان، اصلاح و سالم‌سازي استاديوم‌ها و محيط‌هاي ورزشي با راه‌اندازي كانون هواداران، تدوين آئين نامه انضباطي با محوريت و تاكيد بر مسائل اخلاقي و دهها برنامه فرهنگي ديگر اشاره كرد.

كانون‌هاي استعداديابي باشگاه گل‌گهر

حضور در بالاترين سطح ورزش كشور با تكيه بر بازيكنان بومي و همچنين شناسايي و جذب و پرورش بازيكنان مستعد شهرستان و استان يكي از اهداف زير بناي است كه باشگاه گل‌گهر با راه‌اندازي كانون‌هاي استعداديابي خود در 4 رشته فوتبال، واليبال، بسكتبال و وزنه‌برداري  از سال 1392 آن را در دستور كار خود قرار داده است.

كانون فوتبال 

اين كانون با حضور آقاي «ميرمسعود ميرزاده» با سابقه‌ترين مدرس فوتبال ايران كار استعداديابي را در سيرجان در دو بخش پسران و دختران را آغاز نمود. پس از اعلام عمومي و همچنين برگزاري مسابقات آموزشگاههاي شهرستان  تعداد 120 نفر از فوتباليست‌هاي نونهال و خردسال انتخاب و در حال حاضر تحت آموزش هستند. 

كانون والیبال 

اين كانون با حضور «عليرضا معمري» مدرس فدراسيون و مربي سابق تيم‌هاي ملي پايه در دو بخش آقايان و بانوان فعاليت خود را در سطح شهرستان سيرجان و شهرهاي استان آغاز كرده است. در حال حاضر با حضور بيش از 400 ورزشكار، كانون‌هاي پسران در شهرستان‌هاي سيرجان، كرمان، راور، شهربابك، جيرفت، بافت و‌ ارزوئيه و كانون دختران نيز در شهرستان سيرجان داير است. 

كانون  بسكتبال  :

كار استعداديابي رشته بسكتبال با حضور آقاي «محمد كسائي پور» مربي تيم ملي ب جمهوري‌اسلامي ايران و مربي اسبق تيم هاي ملي پايه بسكتبال از اوايل سال 93 در سيرجان آغاز شد. پس از سركشي از تمامي مدارس شهرستان، در حال حاضر بيش از 100 نفر در دو بخش پسران و دختران به عضويت كانون در آمدند. 

كانون وزنه برداري :

كار استعداديابي در رشته وزنه‌برداري با حضور «كوروش باقري» قهرمان جهان و ركورد‌دار المپيك، آغاز شد كه نويد روزهاي خوبي را براي وزنه‌برداري سيرجان و استان مي‌دهد. فراخوان و همچنين حضور آقاي كوروش باقري در سالن وزنه برداري، علاقه‌مندان را بيشتر از پيش به سالن كشاند. كانون استعداديابي وزنه برداري گل گهر هم اكنون با 50  ورزشكار مستعد در حال كار كردن و پيشرفت است.

اهم فعاليت ها و اقدامات كنوني باشگاه

هم اكنون باشگاه با فعاليت در 22 رشته ورزشي مختلف و با پوشش قريب به 4000 ورزشكار و با استفاده از 140 نفر كادر فني در غالب 64 تيم ورزشي سعي در ارتقاء سطح كمي و كيفي ورزش شهرستان سيرجان و استان كرمان دارد. حضور حرفه‌اي در رشته‌هاي فوتبال و واليبال و همچنين حمايت از ورزش همگاني شهرستان و ورزش كارگري در سطح شركت معدني و صنعتي گل‌گهر، باعث ايجاد انگيزه ، تحرك و پويايي نسل جوان شده است و سلامتي و شادابي را نيز به فضاي كارگري شركت هديه كرده است. حضور تيم‌هاي ورزشي باشگاه در ليگ‌هاي كشوري تبعات مثبت فرواني را براي ورزش و اقتصاد شهر سيرجان به همراه دارد و علاوه بر ايجاد مستقيم‌، بصورت غير مستقيم نيز باعث اشتغال گرديده است. هم چنين حضور تيم‌هاي مختلف ورزشي در سيرجان باعث رونق هتل‌ها، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و گسترش صنعت گردشگري ورزشي نيز شده است.  

مديران باشگاه از گذشته تا كنون

1376تا1381   داوود فرزامي فر

1381تا1389   وحيد ايران‌نژاد

1389تا1392   حسن كشاورز

1392تا 1394  علیرضا رادفر

1394تا هم اکنون مهندس محمد جواهری